23.4.2024 sa naši druháci išli pozrieť na miesto spojené s najväčšej genocídou v histórii ľudstva – ide o Holokaust, cielené vyvražďovanie Židov, politických oponentov, Rómov, Poliakov, telesne a mentálne postihnutých a všetkých nepriateľov nacistického režimu, ktorý ničil Európu od 1933 do roku 1945, ale niektorí ľudia sa zo zverstiev nacistického režimu nepoučili doteraz.

Arbeit macht frei slová spojene s každým nacistickým vyhladzovacím táborom v preklade – „Práca oslobodzuje“ sú slová, ktoré videl každý návštevník koncentračného tábora.  Je to nápis, ktorý bývalým väzňom dával nádej, že sa odtiaľ pro tvrdej práci môžu dostať živí.

Bohužiaľ sa to takmer nikomu z nich nepodarilo a útek v podstate nebol možný, lebo ich od sveta oddeľovalo niekoľko elektrických plotov z ostnatého drôtu. Strážnici SS so zbraňami a psami

V Osvienčime zahynulo približne 1,5 milióna nevinných ľudí v plynových komorách, v dôsledku vyhladovania alebo ťažkých prác. Až 90% ľudí, ktorí v Osvienčime zahynuli, boli Židia.

 

Väzni sa museli tlačiť v malých nevykurovaných miestnostiach, v ktorých sa veľmi rýchlo šírili choroby a keby to nestačilo, tak ich sužoval hlad a bolesti z mučenia a namáhavej práce.

A múzeum v Osvienčime, ktoré sme navštívili, bolo najväčším monumentom zverstiev tohto chorého režimu postavenom na nadradenosti árijskej rasy, ktorú si predstavovali ako vysokých dobre stavaných blondiakov s modrými očami, ktorými chceli nahradiť všetku takzvanú „podradnú rasu“ a ak si niekto mysli, že my Slováci by sme obišli lepšie, tak sa šeredne mýli. Nemci mali aj s nami svoje plány, mali sme byť ďalší na rade a kto by neskončil v plynovej komore, bol by zotročený ako „podradná slovanská rasa“ . A toto už nikdy nemôžme dopustiť, aby sa nejaká skupina ľudí začala nadraďovať nad druhých, aj keď sme toho svedkami aj v dnešnej dobe a tomu musíme učiniť koniec. Lebo ak sa nepoučíme, budeme nútení si to zopakovať. Lebo sloboda nám nepadla len tak z neba. Za slobodu musíme bojovať nielen za seba, ale aj za druhých.

 

Matej