Pri príležitosti medzinárodného dňa poézie by som vám rada predstavila tento typ básne. Práve v jej jednoduchosti sa skrýva krása. Chcela by som vás všetkých motivovať, aby ste si niekedy našli čas a niečo „malé” vytvorili. Možno si myslíte, že vám to so slovami až tak nejde. Takýto váš prejav však nikto nebude súdiť a uvidíte, že vám bude ľahšie na srdci, keď všetky svoje zážitky, strasti, problémy, lásky, či radosti vylejete možno práve i touto formou na papier. Vyskúšajte si to, je to prekvapivo pomerne jednoduché.

 

Čo je CINQUAIN?

Cinquain (vyslovujeme senkén) je básnická forma, ktorú vytvorila americká poetka Adelaide Craps na začiatku 20. storočia. Má ustálenú formu rovnako ako napr. haiku či tanka. Vlastne bola reakciou na tieto formy. Tento žáner pozorného autora môže naučiť ako pôsobia jednotlivé slovné druhy na výstavbu básne. Pomenovanie pochádza z francúzštiny, je odvodené od slova päť a značí „päticu“, „súbor piatich prvkov“. Učí nás vyjadrovať sa stručne, jasne, hutne, k veci.

 

Ako na to?

 

Cinquain je päťveršová báseň.

Prvý verš je silno príznakové podstatné meno.

Druhý sú dve prídavné mená, ktoré dávajú prvému veršu jedinečnejšie vlastnosti.

Tretí verš dynamizuje celú báseň, sú to tri slovesá. Posúvajú podstatné meno do zaujímavých situácií.

Štvrtý verš je nosný. Vyjadruje postoj autora, pripravuje báseň na pointu/variuje pôvodný význam prvého verša. Skladá sa zo štyroch slov. Autor musí uvažovať nad výberom slov a ich skrátenou významovou kombináciou.

Piaty verš je opäť podstatné meno, ktoré určitým spôsobom, metaforicky, súvisí s tým prvým. A tak uzatvára celú báseň – /prirovnanie, metaforu/ do celku… Posledný verš – slovo je pointou, ktorá vytvára určitý estetický zážitok.

 

Šablóna na cinquain:

 

  1. verš – Podmet
  2. verš – Prívlastok, prívlastok (vyjadrený prídavným menom, zhodný)
  3. verš – Tri prísudky (slovesné nerozvité holé)
  4. verš – kompozícia predmetová resp. príslovkového určenia
  5. verš – podmet – („metamorfovaný“ podmet z 1. verša)

 

 

Niektoré moje básne – cinquainy vám možno poslúžia ako vzorový príklad alebo inšpirácia:

 

 

 

Nostalgia

zvláštna, obohacujúca

vracia, približuje, oživuje

ukazuje naše kroky predošlé

Spomínanie

 

 

Pokoj

príjemný, uspokojujúci

je, plynie, odchádza

žije v každom z nás

Ticho

 

Rodina

malá, veľká

učí, rastie, tvorí

každý sme jej súčasťou

Príbuzenstvo

 

 

Priateľstvo

vrelé, srdečné

teší, napĺňa, spája

otvára dvere do duše

Bohatstvo

 

Hnev

tlejúci, agresívny

horí, podnecuje, zviera

núti reagovať a mnohokrát ubližovať

Oheň

 

 

Šialenstvo

bláznivé, voľné

kazí, posilňuje, pokúša

otvára brány do neznáma

Výbuch

 

Šaty

zvodné, priliehavé

zahaľujú, odhaľujú, hovoria

odrážajú naše skryté vnútro

Skrýša

 

 

Dúfam, že som vo vás aspoň čiastočne vzbudila záujem o poéziu. V dnešnej dobe sa málo ľudí pozastaví nad jej skutočným významom a dôležitosťou. Trópy (umelecké prostriedky), ktoré využíva a nejasnosť, ktorou hovorí možno veľa ľudí odradí. Moja rada? Čítať a tvoriť ďalej, hoci aj s chybami a občasným neporozumením. Kľúčom ku všetkému je odhodlanosť, odvaha, chtíč a húževnatosť, ktoré nám bránia vzdávať sa len tak pre nič za nič. Vedzte, že aj keď niečo opustíte a potom vám je to ľúto vo väčšine prípadov sa k tomu môžete vrátiť. Voľba je len na vás. Prajem veľa šťastia a dúfam, že (znova) nájdete (stratený) entuziazmus. 😉

Zuzana