V dňoch 21.-23.11.2016 som mal možnosť sa zúčastniť jesenného kola projektu Mini Erasmus, ktorý je organizovaný občianskym združením Future Generation Europe. Vďaka tomuto projektu som mal príležitosť vyskúšať si život vysokoškolského študenta, hoci len na tri dni. Ako primárnu a vlastne aj jedinú z dvoch možných zadaných školu som si vybral Technickú univerzitu v KE, konkrétne Ekonomickú fakultu.
Ak mám byť úprimný – a to hovorím skutočne bez akéhokoľvek zahmlievania – projekt mi dal veľmi veľa. Aj keď si uvedomujem, že som nemal možnosť vžiť sa do kože vysokoškoláka stopercentne (čo by bolo počas troch dní asi nemožné,) aj tak verím, že moje názory a myšlienky sa po tomto „pobyte“ priblížili skutočnosti dostatočne. Mohol som vidieť skutočné priestory, skutočné prednášky, zažiť skutočné blúdenie J, spoznať nových, úžasných ľudí, s ktorými, verím, ostaneme priateľmi i naďalej. V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsim priblížiť moje postrehy, perspektívu a názory z každého z oných troch dní.
Deň 1
V prvý deň sme sa stretli len čosi pred 9 hod. vo vestibule EkF. Postupne sme sa, i keď spočiatku len letmo a ostýchavo, spoznával s ostatnými ľuďmi, ktorí pochádzali zo všakovakých krajov Slovenska – okrem nás Košičanov a ľudí z okresu Košíc sem dokonca prišla aj jedna študentka zo Žiaru nad Hronom, tiež aj niekoľko študentov zo Spišskej Novej Vsi a Prešova.
Milými, povzbudivými slovami nás v krátkosti uvítal doktorand Ing. Jakub Danko, ktorý nás sprevádzal počas prvého dňa, a oficiálnym otvorením projektu v zasadačke pokračovala doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD.
Následne sme sa presunuli o pár poschodí vyššie, kde sme sa spolu s piatakmi študujúcimi na univerzite zúčastnili prednášky o medzinárodných formách podnikania, ktorú viedla jedna z odborných asistentov, Ing. Júlia Ďurčová, PhD. Na starosti mala zaujímavý predmet spojený s krátkou diskusiou, na konci ktorej sme mohli vidieť dva názorné príklady z prostredia medzinárodného podnikania, ktoré nám sprostredkovali sami dvaja študenti. (Obr. 1)
Krátko pred 11 hod. sme sa zúčastnili ďalšej prednášky. Tá bola, nanešťastie, jedinou prednáškou, ktorú sme mohli vidieť, resp. zažiť z odboru Ekonomika a manažment verejnej správy. Prednášajúci, ktorými boli Ing. Miriam Šebová, PhD., Ing. Iveta Korobaničová, PhD. a tiež Ing. Peter Burger, PhD., nám priblížili fungovanie a princípy tohto odboru, a následne sme mali príležitosť pozrieť sa, ako asi fungujú prednášky v ňom. Témou bola urbanizácia, prednášajúci sa okrajovo dotkli aj ekológie a enviromentalistiky, a to najmä z pohľadu ekonomiky vybraných miest a štátov. (Obr. 2)
Po tejto prednáške sme sa dočkali obeda, na ktorý sme tak túžobne vyčkávali. Zaskočili sme do neďalekej reštaurácie a vychutnávali – každý to svoje.
Nasledovala posledná prednáška dňa, tentoraz to bolo v posluchárni EkF. Prednášajúcim bol Ing. Radoslav Bajus, PhD., ktorý nám veľmi zaujímavým spôsobom priblížil tému Finančných trhov – venoval sa najmä problematike cenných papierov a Burze cenných papierov v Bratislave, čím tento deň pre nás, stredoškolákov na pôde TUKE, zakončil. (Obr. 3)
Deň 2
V druhý deň sme sa opäť zišli v zasadačke na druhom poschodí len krátko po 9 hod. Témou „Erasmus a medzinárodné možnosti,“ nás previedla opäť prodekanka doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD. Uviedla nám mnohé z možností, ktoré poskytuje projekt Erasmus – najmä tých, ktoré Erasmus sprostredkúva pre EkF TUKE. Tieto informácie sa pre mňa osobne stali vecnými – rozšírili moje obzory, zvýšili môj vedomostný level v medzinárodnej spolupráci. (Obr. 4)
Počas tohto dňa nás prevádzala školou Merry Franková, ktorá odštartovala dráhu EkF s projektom Mini Erasmus.
Pár minút pred 10 hod. sme sa zúčastnili predmetu Sociálna komunikácia, na čele ktorého bola PhDr. Tatiana Soroková, PhD., ktorá má na pleciach najmä predmety týkajúce sa psychológie a komunikácie. Pre mňa osobne – ako fanúšika a milovníka psychológie – sa stala táto hodinka a pol veľmi cennou, obohacujúcou, a tiež sme všetci mali šancu pozrieť si prezentácie študentov, ktorí počas svojich rokov na fakulte urobili veľké kroky pri rozvoji svojej osobnosti. (Obr. 5)
Po obede sme sa na niekoľko minút zaskočili pozrieť na prednášku z oblasti ekonomiky, ktorá bola v angličtine.
Hneď na to sme boli účastníkmi cvičenia z Bankovníctva. Bolo veľmi fajn vidieť, ako študenti dokážu spolupracovať, a v intervale minima minút vytvoriť imaginárnu fiktívnu firmu, všetky nápady, alternatívne riešenia a jej financovanie. Tiež sme videli prezentáciu o stavebných sporitelniach od jedného zo študentov. (Obr. 6)
Na konci tohto dňa sme sa zúčastnili poobedňajšej aktivity v knižnici TU, na ktorej sa prezentovala študentská organizácia AZU. Mali sme príležitosť počuť o jej funkciách, sčasti o jej ekonomike a ďalších aspektoch z prostredia jej fungovania. (Obr. 7)
Deň 3
Tretí deň bol pre nás, študentov stredných škôl, iný ako prvé dva. Na fakulte bolo vyhlásené dekanské voľno, a tak pre nás bol vytvorený náhradný program. Vďaka tomu sme mali príležitosť nahliadnuť aj do prostredia ďalších fakúlt. Od rána nás sprevádzal člen tímu AIESEC a zároveň študent EkF, Róbert Oravský.
Hneď zrána sme sa zaskočili pozrieť na katedru robotiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI), kde sme videli rôzne z diel, na ktorých sa pracuje na tejto katedre. Medzi nimi boli roboty rôznych tvarov a s rôznymi funkciami. Toto všetko nám predstavoval doktorand Ing. Peter Marcinko. (Obr. 8)
Nasledovala návšteva Baníckej fakulty, konkrétne miestnosti PK19, kde nám predstavil jej činnosť doc. Ing. Radim Rybár, PhD. Tiež nám uviedol prednosti miestnosti, v ktorej sme sa nachádzali, ako napr. modely miesť ťaženia. (Obr. 9)
Po tejto zaujímavej činnosti nás čakala o čosi zábavnejšia, oddychovejšia časť – návšteva Campus Gallery. Galériu, v ktorej sa nachádzali veľmi špecifické kúsky umenia, nám predstavila doktorandka Mgr. art. Lucia Tomaschová. Cenu Tatrabanky dostal študent, ktorý namaľoval nástennú maľbu z obr. 10. Galéria funguje len krátky čas, no na jej vytváraní sa podieľala najmä Fakulta umení (FU), a rovnako je v prevádzke aj zásluhou celej TU.
Pred obedom sme sa v knižnici TU boli pozrieť na významnú udalosť – Deň kariéry, ktorý je v istých veciach podobný Veľtrhu cvičných firiem, v ktorom participuje naša škola. Mali sme šancu navštíviť približne 20 stánkov z rôznych oblastí, ako napr. stánok stánok T-Systems, stánok študentských organizácií AZU alebo BEST (obr. 11) či zaujímavý stánok Ozbrojených síl SR (obr. 12) a podobne.
Na úplný záver celého projektu Mini Erasmus sme mali zábavné poobedie, ktorého súčasťou bola prezentácia od doktorandky z leteckej fakulty, Ing. Doroty Liptákovej, a to na tému „Ako s nadhľadom skončiť výšku.“ Nie je tajomstvom, že aj táto prednáška bola skutočne obohacujúca. (Obr. 13)
Na zakončenie môjho článku chcem – a to so stopercentným odporúčaním pre Vás sa ho zúčastniť – zhrnúť celý môj postoj k projektu Mini Erasmus v troch slovách: skús, viď, rozhoduj.
Ďakujem.
Marek, III.D