Z aktuálneho diania

Naspäť »

Nezabudnuteľné Taliansko

     V tomto školskom roku sa žiaci našej školy mohli  zúčastniť na školskom poznávacom zájazde v Taliansku, ktorý sa uskutočnil od 01.06 do 06.06 2015. Výlet zorganizoval  pán profesor Lipták.

     Náš výlet sa začal v pondelok poobede odchodom z Košíc. Spoločnosť nám robila Stredná zdravotnícka škola, Moyzesova. Sprevádzali nás dvaja šoféri a sprievodca. Do Benátok – náš prvý cieľ cesty, sme cestovali cez Maďarsko a Slovinsko.  Maďarskom sme prešli ešte cez deň, preto sme mali možnosť vidieť aj Budapešť. Ešte nikdy som v Budapešti nebola a úprimne, keď som počúvala všetkých známych, ktorí mi vraveli, že je nádherná, neverila som im. Mali pravdu, za tých pár minút, počas ktorých som mala možnosť si obzrieť historickú časť tohto krásneho mesta za oknom idúceho autobusu, som rýchlo zmenila názor a povedala si, že tu určite musím v budúcnosti prísť. Slovinskom sme prešli veľmi rýchlo a netrvalo dlho, keď nám prišla esemeska s textom: Vitajte v Taliansku!

     Naše prvé stretnutie s Talianmi bolo skoro ráno a vôbec nebolo plánované. Zastavil nás totiž policajt, ktorý nám skontroloval doklady. Väčšina z nás mu bola nesmierne vďačná za to, že po niekoľkohodinovom snažení zaspať a oddýchnuť si pred nasledujúcim dňom nás všetkých zobudil a s úsmevom nám povedal „Buongiorno!“. Teraz na to určite spomíname s úsmevom, ale v tú chvíľu sme sa ho asi všetci snažili prebodnúť pohľadom.

     O niekoľko hodín neskôr sme prvýkrát videli panorámu Benátok. Bolo skoro ráno, niečo po ôsmej hodine a my sme začali pešiu prehliadku Benátok. Benátky sú nádherné, krásne a čarovné mesto. Nie nadarmo sa vraví, že Benátky sú s Parížom najkrajšie mestá, ktoré majú svoje čaro, aj keď prší. Sprievodca nám poukazoval  pamiatky a dostali sme rozchod. Časť našej skupiny sa išla plaviť loďou-Vaporettom na Grand Canal.  A ostatní? Túlali sa po Benátkach! Sú tam také úzke uličky, ktoré v našich Košiciach nenájdete, krásne námestia, mosty, budovy a všade vás pozývajú sadnúť si do reštaurácie alebo na plavbu gondolu. Keď sme boli unavení, našli sme si miesto niekde v uličkách, kde sme si sadli na schody – jedna vec, ktorú máme my a Taliansko nie, sú asi lavičky. Keď sme sa mali vybrať pešo späť k autobusu, rozhodli sme sa ísť radšej loďou. Bolo to príjemné ukončenie krásneho dňa stráveného v Benátkach. Jazdu autobusom do hotela neďaleko Benátok väčšina ľudí prespala.  Večeru sme dostali v hoteli. Bolo veľmi horúco, a tak sme sa rozhodli pre večernú prechádzku, na ktorej sme nevedeli odolať zmrzline.

     Ráno nás o 7:00 čakali raňajky a o hodinu neskôr sme odchádzali do Florencie. Florencia je kolískou renesancie a hlavným mestom Toskánska a na krátky čas bola aj hlavným mestom Talianskeho kráľovstva.  Je známa svojím bohatstvom umenia a architektúry. Je tiež prezývaná ako „talianske Atény“.  Čas určený na Florenciu bol ale krátky. V tomto meste, verte mi, by ste sa vedeli prechádzať aj celé týždne. My dievčatá sme sa rozhodli stráviť rozchod v záhradách, kde sme našli krásnu fontánu, kvety a nádherný výhľad na celú Florenciu. Určite by sme tam ostali dlhšie, keby sme mohli. Ponáhľali sme sa ale do hotela, ktorý bol neďaleko Ríma. Prišli sme veľmi neskoro, ubytovali sme sa a navečerali. Tento večer nám už neostal čas na pláž a more ani večernú prechádzku, vynahradil nám to aspoň krásny výhľad z izieb.

     Ráno na nás čakal Rím s hlavným cieľom-Vatikán.  Autobus nás vysadil pri stanici metra na okraji Ríma. Metro bolo totiž omnoho lacnejší a rýchlejší spôsob prepravy ako autobus. Kúpili sme si lístky a dostali pokyny, kde vystupujeme. To, že sme už vo Vatikáne, nám dala na vedomie švajčiarska stráž. Naším  cieľom bola Bazilika sv.Petra. Ženy a mladé dievčatá nemohli ísť do vnútra, keď mali odhalené ramená a kolená. V tom neznesiteľnom teple bola predstava obliecť si ďalšie vrstvy oblečenia nepredstaviteľná. Ale oplatilo sa to. Navštívili sme totiž aj na kupolu, ku ktorej zdolaniu viedlo 551 schodov. Námaha a v niektorých prípadoch aj prekonanie svojho strachu stála za to. Keď sme boli hore, bolo práve 12:00 a všetky zvony v Ríme sa rozozvučali - bolo to nádherné - ten pocit, vidieť celý Rím ako na dlani, mať to vedomie, že všetci tam dole sa ponáhľajú do práce, školy, obchodov, riešia svoje každodenné povinnosti. Vy ste boli ale tam hore a pozorovali ste celý ten kolobeh mesta. Hore doznievali len zvuky zvonov a áut. V tej chvíli ste mohli cítiť len pokoj a úžasný, skvelý pocit z toho, že aj keď ste možno nechceli, nevládali ísť po schodoch alebo ste sa báli tej výšky, nakoniec ste to všetko prekonali a stálo to za to. Práve tam hore ste si mohli uvedomiť, že svet je krásny a určite je potrebné vidieť mnoho ďalších krásnych miest a zažiť čo najviac takýchto pocitov a chvíľ vo svojom živote. Takto stáť by ste tam vedeli aj celý deň, keby ste nepociťovali hlad a nemuseli už ísť.

      Po ukončení prehliadky sme mohli poslať domov pohľadnicu z vatikánskej pošty. Dostali sme rozchod, ktorý sme využili na obed a kúpu magnetiek, kľúčeniek, pohľadníc a fotenie pre našich najbližších, ktorí na nás čakali doma. Poobede sme ďalej pokračovali v prehliadke Ríma. Sprievodca nám ukázal Anjelský hrad, prešli sme sa po Anjelskom moste, videli Fontanu di Trevi či fontánu štyroch riek (Fontana dei Quattro Fiumi), slávny Panteón a španielske schody. Sprievodca nás zaviedol aj do kaviarne Greco pri španielských schodoch, kde slovenskí básnici (J.Kollár, J.Smrek, Š. Žáry) chodili na kávu a kde majú svoju plaketu spolu s ostatnými osobnosťami. Videli sme aj hovoriace sochy, kde dodnes ľudia píšu svoje myšlienky a odkazy. Rím je krásne mesto, kde vás na každom kroku zaujme niečo iné a stále objavíte niečo nové.

     Večer, po príchode na hotel a večeri, patril moru a pláži. Bol západ slnka, pláž bola krásna a okrem nás na nej nikto nebol. Piesok bol ešte teplý z celého dňa a vy ste mohli počuť len more. Predstavte si to: zapadajúce slnko, piesok, vy sa prechádzate po pláži ešte v tom pásme, kde vám vlny obmývajú nohy a neviete sa prestať dívať na tú krásu, ktorá je pre niekoho každodennou rutinou a nevie si to možno už vychutnať ako vy.  Vy si pri pohľade na toto všetko znovu uvedomíte prečo more tak milujete. Jediné, čo by vám v ten večer mohlo chýbať, by boli ľudia, ktorí ostali doma. Večer zakončíte zbieraním mušlí a idete spať s vedomím toho, že tento deň je jeden z tých, na ktoré len tak ľahko nezabudnete a že doma vás čakajú ľudia, na ktorých vám záleží.

     Ráno sme si poslednýkrát zbalili kufre, poslednýkrát sme sa všetci stretli na raňajkách, poslednýkrát sme sa pozreli na more z terasy hotela, ktoré by sa vám určite zdalo ešte krajšie než večer.  Nastúpili sme do autobusu a odviezli sme sa na stanicu metra, odkiaľ sme pokračovali v prehliadke Ríma. V tento deň bolo hlavným bodom programu Koloseum.  Koloseum je jedna z tých stavieb, ktoré ste mali možnosť vidieť už tisíckrát na obrázkoch, pohľadniciach, v učebniciach, v knihách, ale keď ho uvidíte na vlastné oči, neviete prestať dvíhať zrak k tomu neskutočne krásnemu miestu a nemôžete tomu ani uveriť, že práve vy stojíte teraz pred tým, čo ste celé roky obdivovali len z obrazov.

      Po prehliadke sme dostali rozchod počas ktorého sme si išli nakúpiť posledné suveníry.  Našli sme obchody, ktoré sme celý čas hľadali. Dali sme si pravú taliansku pizzu, ktorá je omnoho lepšia než tá naša a užívali si poslednú prechádzku Rímom. Ani sa nám nechcelo veriť, že už prešlo 5 dní a že doma na nás čaká škola a práca. Poslednýkrát sme si kúpili lístok na metro, poslednýkrát sme nastúpili do nášho autobusu a z okien sme sledovali západ slnka nad horami tejto krásnej a hlavne nezabudnuteľnej krajiny, kým sa postupne nezotmelo a my sme zaspali.

     Domov sme prišli o tri hodiny skôr, zdraví, celí, síce unavení, ale šťastní. Poznávací zájazd bol krásny, aj keď nie vždy sa nám všetko páčilo. Párkrát sme sa stratili alebo sme neprišli včas na miesto stretnutia, bolo nám neskutočne horúco alebo sme nevedeli spať v autobuse. Teraz si ale každý z nás určite pamätá len tie krásne veci, ktorých bolo určite viac. Spoznali sme nových ľudí, nové miesta, zažili krásne zážitky a už teraz sa teším, s čím prídu naši profesori budúci rok. Dúfam, že tento článok vás presvedčí o tom, že aj školský poznávací zájazd môže byť krásny a nezabudnuteľný zážitok, na ktorý budete raz určite v dobrom spomínať. 

Esty Ferčáková

 DISKUSIA:
Žiadne diskusné príspevky
Medzinárodná konferencia v Poľsku 2014
Ples OA, 7.2.2015
Celoslovenská súťaž odborných vedomostí a praktických zručností žiakov stredných odborných škôl v študijnom odbore obchodná akadémia v Žiline
Celoslovenská súťaž ZAV 2014,Zvolen
SIP,10.12.2014
Projekt Mini Erasmus
OA na hokeji
Správna voľba povolania 2014
Biela pastelka 2014 EX200
Pobaltie 2016
Krajské kolo v spracovaní informácií na počítači
Krajské kolo v spracovaní informácií na počítači
Hviezdoslavov Kubín , 4.3.2015
Výlet do Talianska
Výlet do Londýna 2015
Výlet do Talianska,2015
Výlet do Francúzska 2015
Pangea
Maturitné tablá 2014/2015
Štátna skúška v písaní na PC a korešpondencii, 17.4.2015
Deň narcisov 2015
Valentínska kvapka krvi 2015
Výstava SPrávna voľba povolania-príležitosť k úspechu
Veľtrh cvičných firiem 2013
zber papiera
Biela pastelka 2013
Deň nezábudiek 2013,20.09.2013
24. 10. 2013 – Americký
kon­zul Nikolas Trendowski
na návšteve OA
Celoštátne vyhodnotenie VI. ročníka OFDMS
2012/2013
Viťazi zberu papiera 2013/2014
Deň aktivít, 15.11.2013
Imatrikulácia 15.11.2013,škola
Komprax-relaxačný kútik
Beseda so spisovateľom Pavlom Hiraxom Baričákom
Imatrikulácia,15.11.2013,Tabačka
KomPrax2
KomPrax1
U hasičov, branecký kurz, 5.9.2013
Externá časť maturitných skúšok, 13.3. 2013
Majstrovstvá OA v elektronických šípkach
Deň narcisov, 12.4.2013
Návšteva Anglicka, školský výlet 26.4.-1.5.2013
Veľký futbal,dievčatá
Regionálne kolo Olympiády v ľahkej atletike,7.5.2013
Branný pretek-Biela hora
Rozlúčka so štvrtákmi,výzdoba tried2013
Maturitné tablá 2013
Takto sme maturovali...ústne maturitné skúšky 2013
U hasičov, 23.5.2013
Účelové cvičenie,Anička,27.-28.5.2013, 2A-F
Športovci OA na prijatí u Z.Trebuľu-predsedu KSK
Majstrovstvá SR v elektronických šípkach pre SŠ
Armwrestling
Študentská kvapka krvi, 11.03.2014
Hviezdoslavov Kubín 2014
SIP
Externá časť matur.skúšky 2014
ZAV
veľtrh v Ostrave 2014
Veľtrh cvičných firiem-Žiar nad Hronom
Deň narcisov 2014
Mladý Európan
Školský zájazd do BENELUXu 28.4.2014-3.5.2014
Rozlúčka so štvrtákmi, 9.5.2014
Výlet do Paríža
Zájazd do Osvienčimu 2011
Otvorená hodina ANJ,2.E,27.2.2014
SOČ-školské kolo
Olympiáda v SJL 2013
Olympiáda ľudských práv 2013
Mikuláš na OA, 6.12.2013
Úsmev ako dar 2013
Olympiáda v ANJ,9.12.2013
OLympiáda v ANJ-bilingválna sekcia,10.12.2013
Veronika Cmárová-bronzová medailistka z MS v kickboxe a študentka OA
Wordprocessing,18.12.2013
Futsalový turnaj, 19.12.2013
Olympiáda vo francúzskom jazyku, 27.1.2014
Deň otvorených dverí, 30.1.2014
Super trieda, vyhlásenie výsledkov
odovzdavanie diplomov-krajské kolo v spracovaní informácií
Úspechy našich športovcov
Darovanie krvi na OA,4.3.2013
Voľba študentského richtára
Štátna skúška v písaní na PC
Najlepší podnikateľský plán-reg. súťaž-30.4.2012
Deň Slnka - 2012
Maturitné tablá štvrtákov 2011/2012
Rozlúčka so štvrtákmi, 11.5.2012
Ústne maturitné skúšky 2012
KK v atletike
MDD 2012
Pentapolitana-Sabinov 2012
Slávnostné vyhodnotenie šk.roka 2011/2012
Kurz na ochranu človeka a prírody, 3.roč., sept.2012
Účelové cvičenie 1.A,B,C, 10.9.2012
Účelové cvičenie 1.D,E 11.9.2012
Účelové cvičenie 2.A,B,C 12.9.2012
Reg.kolo volejbal -21.-22.3.2012
Matury 2012-externá časť
Olympiáda zo slovenského jazyka
Aj o našu školu je veľký záujem...
Naši zlatí chlapci na návšteve v škole (aj s majstrovským pohárom)
Tomáš Jurčo vymenil ľadovú plochu za školské lavice
Medzinárodný veľtrh cvičných firiem – Ostrava 2011
Zber papiera 2011, vyhlásenie víťazov
Veľtrh  cvičných firiem, Ko­šice
Imatrikulácia 2011
Ples Obchodnej akadémie 2012
Kvalifikácia v stolnom tenise chlapcov
Valentínska kvapka krvi na OA, 16.2.2012
S Optimou do formy
Školské kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín, 21.02.2012
Olympiáda vo francúzskom jazyku 2012
Ekonomická  prednáška v aule školy
XXII. ročník behu MČ Juh
14.ples OA
Mikuláš 2012
Olympiáda v anglickom jazyku-bilingválna sekcia
Výstava stredných škôl na SPŠ-dopravnej, 9.12.2012
Súťaž  v spracovaní in­­­for­­­mácií na PC
Olympiáda ľudských práv
Medzinárodný veľtrh cvičných firiem- Bratislava
Demonštrácia 14.12.2012
Regionálne kolo súťaže v stolnom tenise,17.1.2013
Hviezdoslavov Kubín,11.2.2013
NOA na návšteve v denníku Korzár
Regionálne finále v športovej streľbe
Imatrikulácia prvákov, 22.11.2012 popo­ludní
Vyhodnotenie naj­ús­peš­nej­ších štu­den­tov KSK
Štrajkujúca OA na mítingu pred ved.knižnicou, 26.11.2012
Zber papiera 2012 – vy­hlá­senie ví­ťa­zov
Študentská kvapka krvi
2012
Imatrikulácia prvákov, oficiálna časť 23.11.2012
Veľtrh  cvičných firiem Ko­šice 2012
Olympiáda v slovenskom jazyku
89.ročník MMM a náš reprezentant
Krajské kolo v cezpoľnom behu,12.10.2010
Hokejový sviatok na Slovensku-MS2011
Čajka na UPJŠ
City and Guilds, odovzdávanie certifikátov
Olympiáda ľudských práv
XX.ročník behu starostu MČ Juh
14.12.2010 Súťaž v písaní na PC
Účelové cvičenie 1.A,B,D 13.09.2010
Účelové cvičenie 1.C,E,F, 14,09,2010
Deň nezábudiek
Dlhodobá súťaž vo volejbale
Zber papiera, vyhodnotenie
Veľtrh
Olympiáda v anglickom jazyku 2010
DNI SLNKA
Dirt Massacra 14. 05. 2011
exkurzia v archíve
Môj Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier
Typing-Ostrava 2013
štátna skúška v písaní na pc
MMM2013
Krajské kolo súťaže v Spracovaní informácií na počítači
Ružín - Deň dobrovoľníkov 10.9.2010
ADK súťaž
Benelux
Wales
Kurz na ochranu života a prírody, 6,9,2010, u hasičov
Ocenenie
Akcia o možnostiach štúdia v USA
Jana Berezňaková-rozhovor
Pokus o zápis do Guinessovej knihy rekordov
Iuventa-program dobrovoľníctva
Marcela Furuglašová
Imatrikulácia 2010
webdesign & software 2004 © absloventi OA