noviny.OAKE.sk
Noviny Obchodnej akadémie, Watsonova 61, Košice
Dnes je piatok, 20. september 2019.    Meniny oslavuje Ľuboslav, Ľuboslava,  zajtra Matúš.

vAj v tomto roku naša škola zorganizovala  veľtrh cvičných firiem v Košiciach, tentoraz už 15. v poradí. Veľtrh sa konal pod záštitou našej Obchodnej akadémie a z našej školy tu boli 4 firmy – Skywings, Čokošok, Čajka a Minitt. Išlo o medzinárodný veľtrh krajín V4, čo znamená, že svoje cvičné firmy tu prezentovali študenti a ich pedagógovia zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Výroba čokolády, kováčstvo, predaj folklórnych krojov, či pekárne – to je len malý záber cvičných firiem, ktoré prišli do Košíc súťažiť a reprezentovať svoju školu.

Veľtrh bol slávnostne otvorený vo štvrtok 19. októbra privítaním hostí a prvou prehliadkou stánkov vystavujúcich cvičných firiem. Žiaci prišli do Spoločenského pavilónu skoro ráno a postavili stánky. V tento deň si stánky cvičných firiem obzerala iba porota, hodnotila celkový dojem a výzor stánku, prehľadnosť a dizajn katalógu,  logo a slogan firmy a v neposlednom rade aj reprezentanta/ku, ktorí mali za úlohu svoju firmu prezentovať po slovensky či anglicky. Niektoré cvičné firmy mali v tento deň taktiež svoju oficiálnu e-prezentáciu. Študenti sa pomaly začínali rozprávať aj medzi sebou navzájom a zistili sme, že ani jazykové bariéry nám vôbec nebránili v nadväzovaní nových priateľstiev.v2

  1. októbra, v druhý deň veľtrhu bol Spoločenský pavilón otvorený aj pre verejnosť, a teda sa na nás mohli prísť pozrieť či už spolužiaci, učitelia, ale aj rodina a známi. V piatok taktiež mala naša firma e-prezentáciu po slovensky a anglicky a súčasťou piatkového programu bola aj novinka – 60 sekundová súťaž Elevator Pitch, kde mali študenti len minútu na to, aby svoju firmu stručne, avšak zaujímavo a presvedčivo prezentovali po anglicky pred porotou bez akýchkoľvek pomôcok. Aj počas tohto dňa mali fiktívne firmy možnosť medzi sebou navzájom obchodovať, vystavovať faktúry a komunikovať s konkurenciou.

v4O 15:00 sa všetci prítomní usadili v hale, kde mal riaditeľ našej Obchodnej akadémie Ing. Peter Országh slávnostný príhovor a začalo sa vyhodnocovanie súťaží a odovzdávanie cien. Naša škola si z veľtrhu odniesla tri ceny:

  1. miesto v súťaži Naj cvičná firma – ČOKOŠOK, s.r.o.
    3. miesto v súťaži Naj logo – ČAJKA retro, s.r.o.
    Cena 60 sekúnd (Elevator pitch) – Simona Zákutná, MINITT, s.r.o.

Myslím, že môžem hovoriť za všetkých zúčastnených, keď poviem, že aj tento veľtrh bol pre nás nesmierne zaujímavým a prínosným zážitkom. Ako povedal riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV) Michal Bartók: „Založenie firmy je dnes už pomerne ľahkou záležitosťou, ale prejaviť životaschopnosť firmy a prežiť v dnešnom trhovom prostredí si vyžaduje nielen teoretické, ale aj praktické zručnosti.“

Simona

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Počasie
Košice
20. septembra 2019, 5:46
jasno
jasno
3°C
pocitová teplota: 4°C
tlak vzduchu: 1030 mb
vlhkosť vzduchu: 93%
rýchlosť vetra: 0 m/s S
UV-Index: 0
Východ Slnka: 6:18
Západ Slnka: 18:38
 
Ankety

Ktorá prvácka trieda sa na imatrikulácii predstavila básničkou najlepšie?

View Results

Loading ... Loading ...